Kapalı

ORMAN YANGINLARINA MÜDAHALE EĞİTİMİ ALDIK

Eğitimler - Şubat 6, 2022 8:02 pm A A

İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma (İNDAK), İnegöl Belediyesi iş birliği ile İl Orman Müdürlüğünden Orman Yangınlarına Müdahale Eğitimi aldı.

İNDAK Başkanı Ömer Gürkan ve İnegöl Orman İşletme Müdürü Okan Kaya’nın selamlama konuşmasından sonra Bursa İl Orman Müdürlüğü Şube Müdürü Suat Ünal tarafından orman yangınlarına nasıl müdahale edileceği, bu konuyla alakalı yönetmelikler, yangın çeşitleri, yangının ormanda ilerlemesi karşısında gönüllü ekiplerin resmi ekiplerle nasıl bir iş birliği halinde olacağı, gönüllü ekiplerin sorumlulukları ve sınırları hakkında sunum yapıldı.

İnegöl Belediyesi Kent Müzesi Konferans Salonu’nda 100 kişilik İNDAK ve Kızılay İnegöl Şubesi üyelerine verilen eğitimin ikinci safhası, Orman İşletme Müdürlüğünde gerçekleştirildi. İnegöl Orman İşletmesi Müdürlüğü tarafından öğle yemeği ikramından sonra orman yangınlarına sahada nasıl müdahale edileceği ile alakalı teknik bilgiler verildi. Orman yangınlarının vazgeçilmezi olan arazöz ve ekipman tanıtımı yapıldı ve katılımcılar sırayla hortumla su sıkarak yangına müdahale eğitimi aldı. Son olarak sadece Bursa’da bulunan orman yangını kriz tırı hakkında bilgi verildi.

İNDAK Başkanı Ömer Gürkan konuyla ilgili şunları söyledi: “Artık tüm dünyada büyük çapta orman yangınları çıkmakta. Geçtiğimiz yaz bunu hepimiz yakinen yaşadık. Ekip olarak da Aydın Çine’deki orman yangınına 17 arkadaşımızla müdahale-söndürme çalışmalarına katıldık. Bu bizim için büyük bir tecrübeydi. Bugünkü eğitimle artık bu konuda kendimizi daha bilinçli ve hazır hissediyoruz. İNDAK olarak biz kendimizi her alanda geliştirmeye çalışıyoruz. Bu mücadelemizde ve bugünkü eğitimde katkıları nedeniyle İnegöl Belediyemize, İl Orman Müdürlüğüne,  bundan sonra daha sık ortaklaşa çalışmalar yapacağımız İlçe Orman Müdürlüğüne teşekkürü bir borç biliyoruz.”     www.indak.org

Eğitimler - 8:02 pm A A
BENZER HABERLER