12° Parçalı bulutlu

İNDAK’tan Maraş Depremi Sonrası Kapsamlı Tatbikat

Eğitim - Ağustos 14, 2023 7:49 am A A

İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma (İNDAK) ekibi, İnegöl’de kentsel dönüşüme giren Yazıcılar Sitesi’nde 140 kişinin katılım gösterdiği kapsamlı bir arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.

İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma (İNDAK) ekibi, İnegöl’de kentsel dönüşüm kapsamına alınan ve kısmi olarak yıkımı gerçekleştirilen Yazıcılar Sitesi’nde İnegöl Belediyesi ve Şehitoğlu İnşaat işbirliğinde arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.

12-13 Ağustos Cumartesi ve Pazar günleri, İnegöl’den 11 araç ve 140 kişiyle bölgeye intikal eden İNDAK gönüllüleri, AFAD akreditasyonuna uygun olarak gerçekleştirilen çalışmalarda 5 canlı ve 7 cansız çıkarma işlemi tatbik edildi.

Tatbikatta ayrıca Sağlık Müdürlüğü ambulansı ve ekskavatör de yer alırken, enkaz sektörleme, hazmat zehirli gaz, sesli ve işaretli arama, alt kattan tripodla yaralı kurtarma, iniş ve tırmanış çalışması ile kapı, pencere ve tavan tahkimatı da gerçekleştirildi.

Çalışmaların akabinde değerlendirmelerde bulunan İNDAK Başkanı Ömer Gürkan, “Afetlere yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz eğitimlerimize bir yenisini daha ekledik. İnegöl Belediyesi ve Şehitoğlu İnşaat’ın katkılarıyla, kentsel dönüşüme giren Yazıcılar Sitesi’nde enkaz çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Yeni gönüllülerin, pratik bilgi edinebilmeleri açısından büyük önem taşıyan bu eğitimde deprem sonrası arama kurtarma esnasında karşılaşabilecekleri çoğu durumu görmüş ve deneyimlemiş oluyorlar. Ekipmanların enkaz alanında kullanımından yaralı kurtarma çalışmalarına kadar tüm noktaları deneyimlemiş oluyorlar. Bundan sonra da eğitim faaliyetlerimize tüm hızıyla devam edeceğiz. Tüm ilçe halkımızı afet bilincini güçlendirebilmek için İNDAK’a davet ediyoruz” dedi.

Eğitim - 7:49 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.