25° Açık

Bursa Tatbikatında Yer Aldık

Diğer - Eylül 27, 2022 3:59 am A A

AFAD organizasyonunda 22-23 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen Bursa bölgesi TAMP tatbikatına ekibimiz 20 kişiyle katılım sağladı. İnegöl Belediyesi, Kızılay katkılarıyla katıldığımız tatbikatta olası deprem senaryosu gözetilerek yaklaşık 35 ekiple tüm deprem çalışmaları yerinde icra edildi.

Nilüfer Tofaş Spor Salonu önündeki boş arazide konuşlanan ekibimiz çadır kurma ve yerleşim çalışmalarını bitirdikten sonra saat 10.00 civarı AFAD kriz merkezinden depremin olduğu yerin koordinatlarını alarak olay yerine intikal etti.

Kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılacak binalarda yapılacak çalışmalarda 35 ekip AFAD personeli kontrolünde yapacakları çalışmalar kendilerine bildirilerek binalara yönlendirildi. Bir binanın zemin katında balkon tavan tahkimatını yaptıktan sonra belirlenene yerlerden duvarları kırarak merdiven altındaki yaralıyı kurtardık.

İkinci çalışmamız 3. kat tuvaletinden havalandırma boşluğunda bulunan kazazedeye calaskal yöntemiyle ulaşmak oldu. Sonraki çalışmamızda ise yine 3. kattan table betonunu delerek alt kattan yaralı kurtarma oldu. Bu sırada ekibimizin yarısı da kapı, pencere tahkimatlarını gerçekleştirdi. Bu çalışmaları başarıyla tamamlayan İNDAK ekibi dinlenme için yerleşim alanına geçti.

İkinci etap çalışmalarda 5. kattan yüksek hava hattı yaraları kurtarma gerçekleştirildi. Tüm çalışmalar bittikten sonra AFAD tarafından yapılan değerlendirme toplantısı sonrası tatbikat sonlandırıldı.

Diğer - 3:59 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.