34° Açık

İZMİR DEPREMİNDEN GERİYE KALANLAR…

Eğitimler - Kasım 6, 2020 9:25 pm A A


İzmir’deki depremde gece gündüz durmadan çalışan İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma (İNDAK) ekibi, teknik malzemelerin elverdiği ölçüde 2 gün boyunca uykusuz bir şekilde enkazın her yerinde çalıştı. Kısıtlı imkanlarla zamana karşı yarışan İNDAK ekibi, İnegöl’e dönüş yaptı.

Google News

İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma (İNDAK) ekip sorumlusu EYÜP Köksal, İzmir depremindeki çalışmalarıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Deprem haberini alır almaz ekip arkadaşlarımızla koordine olarak Kültürpark içerisindeki acil durum konteynerinde buluştuk. Bu arada İnegöl Belediyesi ile görüştük araç tahsisi konusunda. Allah razı olsun, belediyemiz bizi her konuda desteklediği gibi böyle önemli bir anda da sonuna kadar destek verdi. Hatta İzmir’deki çalışmalarımız esnasında Belediye Başkanımız Alper Taban Bey, telefonla sürekli irtibata geçerek hangi konuda olursa olsun desteğe hazır olduklarını ifade etti.”

“15 kişilik ekibimiz 18.00 itibarıyla yola çıktı. İzmir kriz merkezine 22.00 civarı vardık. 23.00 civarı görevlendirildiğimiz Bayraklı Özyağcılar Apartmanı’na ulaştık. Yanlamasına yıkılmış 8 katlı bir yıkıntı karşısında Türkiye’nin her yerinden gelmiş ekipler vardı. Malzemelerimizin elverdiği ölçüde ekip arkadaşlarımız varıyla yoğuyla 2 gün boyunca uykusuz bir şekilde canlı kurtarabilme ümidiyle enkazın her yerinde çalıştı. Ne kadar kalabalık ekibiniz olursa olsun, teknik ekipmanınız yoksa yapabileceğiniz çalışma çok kısıtlı.”

MALZEME DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR

“Yıllardır bunu herkese duyurmaya çalıştık. Elazığ depreminde depremzedelere koltuk göndereceğinize ilk etapta bu insanları enkazdan kurtaracak İnegöl’ün arama kurtarma ekibine malzeme desteğinde bulunun diye feryadı figan ettik. Eğer reklam kaygısı taşıyorsanız gelin reklamı işini gücünü bırakıp bu uğurda mücadele eden gönüllü ekip İNDAK’a katkı vererek yapın dedik. Fakat nafile. Enkazdaki en önemli araçlardan biri olan delici-kırıcı yani bir hilti en az 5 bin lira. Siz diğer ekipmanları düşünün.”

“Enkaz çalışmasında ne yazık ki canlıya ulaşmak nasip olmadı. 3 kişinin cansız bedenini çıkardık. 11 yaşındaki kızına sarılmış bir anneyi binanın neredeyse en altından UMKE ekiplerine teslim ettik. Bu sahneler bizi çok üzdü, fakat enkazda gördüğümüz en önemli nokta kazdıkça moloz çıkmasıydı. Yani binadaki insanların hayatta kalabilmesine olanak verecek bir hayat üçgeni oluşması imkânsızdı. Düzinelerce beton blok kaldırdık fakat karşımıza hep moloz çıktı.”

“Termoslarıyla çay getirip çalışanlara dağıtan, her fırsatta yanlarına gittiğimizde hatta yoldaki tesislerde ayaklarımıza kadar eğilerek teşekkür eden insanlarımıza, bu ekibin ve tüm yardım kuruluşların içinde bulunarak işini gücünü bırakarak insanlık adına koşturan herkese teşekkürü bir borç biliyoruz. Rabbim bir daha yaşatmasın diyeceğim, fakat bu hayatımızın bir parçası.”

“Afetlerle yaşamayı, daha az zayiatla afetlerden kurtulmayı öğrenmemiz lazım. Çok kısa zamanda çok daha büyük depremlerle karşı karşıya kalabiliriz. İzmir’de 20 bina yıkılmıştı. Ve arama kurtarma ekibi sayısında bir sorun yaşanmamıştı. Ya birçok bina yıkılırsa ya deprem geceleyin olursa Marmara depreminde olduğu gibi! İNDAK olarak tüm İnegöl’ü afetlere karşı tedbirli olmaya, bu alanda koşturan ekiplere destek olmaya bekliyoruz.”


Eğitimler - 9:25 pm A A
BENZER HABERLER